UPS do komputera – co to jest i jak działa?

praca na komputerze stacjonarnym

Z pewnością zdarzyło się nam nie raz pracując na komputerze, że podczas burzy, ulewy czy po prostu zwykłej awarii prądu doszło do wyłączenia energii elektrycznej w związku z czym cały nasz czas jaki poświęciliśmy na stworzenie dokumentu oraz jego efekt legł w gruzach.

Kto miał okazję doświadczyć utraty danych bądź istotnych plików nad jakimi pracował wie doskonale, że nie ma nic bardziej frustrującego jak ten moment gdy wiemy, że wszystko przepadło chociaż prąd został wyłączony  tylko na moment. Niejednokrotnie to zjawisko występowało w wielu zakładach pracy, których efekt nie wpływał już tylko na stan emocjonalny wykonawcy ale często mogły przyczynić się do strat finansowych na które pracodawcy nie mogli sobie pozwolić.

Na szczęście na rynku w sprzedaży pojawił się UPS do komputera, który jest zbawiennym rozwiązaniem jeśli chodzi o sytuacje z nagłym odłączeniem prądu od zasilania. Coraz więcej firm zwłaszcza dużych jak instytucje administracji publicznej ale i prywatne firmy, korporacje korzystają z tego urządzenia. Aby móc jednak przeanalizować jego działanie i pozytywy jakie wynikają z jego posiadania warto poznać co to za urządzenie i na czym polega jego funkcjonowanie?

kobieta biznesu pracuje na desktopieUPS przekładając na język polski – zasilacz awaryjny, który jak sama nazwa mówi najprościej ujmując wspomaga nas jako użytkowników komputera, laptopa w sytuacjach awaryjnych kiedy to dochodzi do sytuacji, w której pozostajemy bez prądu. W normalnych okolicznościach system by zgasł a my pozostajemy w sytuacji bez wyjścia – za pewne nie jednokrotnie spotkaliśmy się z sytuacją podczas gdy spędziliśmy wiele godzin przed komputerem tworząc ważną pracę, dokument czy jeszcze innego rodzaju plik podczas gdy wszystko zgasło a cała nasza praca poszła na marne. I właśnie dlatego na rynku pojawił się przedmiot pod nazwą UPS, który powstał jako urządzenie mające na celu ratunek nas z tak fatalnej opresji. Dzięki niemu podczas awarii prądu nie musimy  się obawiać czy uchronimy swoje dane jakie dotychczas stworzyliśmy oraz przede wszystkim zaoszczędzimy czas jaki dzięki temu zyskamy. Urządzenie to wykorzystywane jest przez wiele firm do celów zawodowych, które zapobiegają przed utratą danych osobowych ale również coraz częściej decydują się na jego zakup użytkownicy domowi oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą- nikt nie lubi tego rodzaju niespodzianek, dlatego zabezpiecza się przed nagłą utratą prądu lub awarii aby nie ponosić z tego tytułu strat. Jeżeli mowa o stratach to warto wspomnieć, że takie nagłe wyłączenie prądu, które spowoduje restart komputera może doprowadzić do niemałych szkód w postaci trwałych uszkodzeń systemu stąd decyzja o zakupie UPS to jak bardziej słuszne oraz rozsądne rozwiązanie.

Skoro pewne jest, że UPS to rozwiązanie korzystne dla każdego bez względu na wielkość czy rodzaj przedsiębiorstwa warto zastanowić się z jakiego rodzaju zasilacza powinno się skorzystać bowiem występuje ich wiele rodzajów. Kwestia wyboru UPS-a uzależniona jest od tego jaki sprzęt chcemy do niego podłączyć oraz czas, jaki oczekujemy podczas, którego będzie chodził bez zasilania prądu. Otóż jeżeli chodzi o pracę biurową, podczas której chcemy pod zasilacz podłączyć komputer, którego moc wynosić będzie ok.300W to bez problemu na allegro możemy już za 200zł kupić odpowiedni, którego moc wynosi nawet do 480W i moc pozorna do 800VA. Taki zasilacz umożliwi utrzymanie komputera nawet przez pół godziny bez prądu, w przypadku laptopa może wytrzymać nawet do godziny. Często urządzenia UPS kupowane są jako zasilacze do podtrzymania gry przez użytkowników – graczy, którzy potrzebują dużo więcej mocy niż w przypadku pracy biurowej dlatego dużo w tym celu warto kupić zasilacz UPS za około 450zł który umożliwi podłączenie konsoli i monitora które potrzebują do pracy nawet do 600W.

Jak widać wybór zasilacza jest uzależniony od potrzeb indywidualnych użytkownika oraz mocy jaką potrzebuje w danym czasie do pracy gdy występuję awaria prądu. Pewne jest jednak, że UPS to bardzo przydatne urządzenie, które już niejednokrotnie uchroniło przed poniesieniem porażki w postaci utraty wartościowych danych.

Autorem artykułu jest firma Optima MD, która dla firm i osób prywatnych z Częstochowy świadczy usługi naprawy laptopów oraz innych urządzeń elektronicznych, w tym drukarek, kserokopiarek, ploterów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *