Coraz częściej możemy usłyszeć, że nawet, jeśli pandemia przejdzie do historii, wiele rozwiązań, które wypracowaliśmy w czasie jej trwania, pozostanie z nami już na zawsze. Tak jest choćby z pracą z domu, która zyskała na popularności w ciągu ostatnich miesięcy. Domowe biuro stało się oczywiste dla osób wykonujących szereg zawodów i dziś trudno już wyobrazić sobie sytuację, w której można byłoby z niego zrezygnować. Oczywiście, praca w domowym zaciszu nie zawsze jest jednakowo skuteczna. Wśród czynników mających kluczowe znaczenie dla jej efektywności wymienia się przede wszystkim sam jej warsztat. Jak więc urządzić biuro w domu, jeśli liczy się na to, że spełni ono pokładane w nim nadzieje?
Biuro w domu – trudne początki
Projektując domowe biuro warto jak najszybciej uświadomić sobie, że musi być ono przestrzenią funkcjonalną. To miejsce, w którym przyjdzie nam spędzać przynajmniej kilka godzin w ciągu dnia, co przy tym nie mniej ważne – będą to godziny spędzane na dość intensywnej pracy. Nie można więc pozwolić sobie na to, aby biuro nie sprzyjało kreatywności, skupieniu i produktywności. Jeśli nie będziemy czuć się w nim dobrze, szybko odbije się to na jakości wykonywanych przez nas usług, a co za tym idzie – również na niezadowoleniu ze strony przełożonych.
Mając to na uwadze nietrudno domyślić się, że przy aranżacji domowego biura nie ma kwestii pozbawionych znaczenia. Ważne jest już samo uzyskanie odpowiedzi na pytanie o to, gdzie właściwie ma się ono znajdować. Najlepszą z opcji wydaje się w tym kontekście własny pokój, który można przeobrazić w gabinet. Nie zawsze istnieje jednak taka możliwość. Przeważnie osoba pracująca z domu musi więc przeobrazić w biuro fragment innego pomieszczenia. Może się przy tym okazać, że będzie to wymagało zorganizowanie znacznie większej wolnej przestrzeni niż początkowo można byłoby sądzić. W salonie lub sypialni powinno znaleźć się miejsce na biurko, fotel, regał oraz półki. Potykanie się o inne meble i układanie dokumentów na stoliku na telewizor z pewnością nie ułatwi pracy.
Biurko i jego znaczenie
Sercem domowego biura jest biurko. Duże znaczenie ma przy tym nie tylko sam jego wygląd, ale również ustawienie. Za idealną można uznać sytuację, w której jest ono ustawione bokiem do okna, a jednocześnie przodem do wejścia do pokoju. Minimalizuje to ryzyko utrudniania pracy przez zbyt intensywne światło słoneczne, pozwala też na swobodne obserwowanie tych osób, które właśnie wchodzą do pokoju. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe. Jeśli więc biurko musi być ustawione tak, że ekran monitora jest narażony na bezpośredni kontakt ze światłem słonecznym, dobrze jest pomyśleć o jak najszybszej inwestycji w rolety i żaluzję. Warto pomyśleć też o zastosowaniu dodatkowego oświetlenia wokół biurka, bo po wykorzystaniu rolet w pokoju może być nienaturalnie ciemno.
Biurko idealne to także takie, które posiada odpowiednie wymiary. Co ważne, nie powinno być nie tylko za małe, ale również przesadnie duże. Jeśli chcemy używać go tylko do pracy, nasze zadanie jest proste. Jeśli jednak liczymy się z tym, że będzie ono budzić zainteresowanie także wśród innych domowników, warto postawić na rozwiązanie, którego podstawowe parametry można regulować. Przeważnie jest ono dość kosztowne, pozwala jednak każdemu na pracę w jednakowo komfortowych warunkach.
Co jeszcze umieścić w domowym biurze?
Choć może się wydawać, że sercem domowego biura jest biurko i wygodny fotel, trudno nie zgodzić się z tym, że nie są to wcale jedyne akcesoria i meble, które ułatwią nam pracę. Jeśli ma być ona wykonywana sprawnie, powinniśmy zatroszczyć się także o uporządkowanie narzędzi i przyborów niezbędnych do jej wykonywania oraz dokumentów, bez których nie będziemy w stanie się obejść. Każda z takich rzeczy musi mieć swoje miejsce, warto więc znaleźć miejsce na segregator, organizer oraz podajnik do papieru sprawdzający się świetnie także jako miejsce, w którym można trzymać dokumenty. Jeśli praca w domu ma czysto biurowy charakter, dobrze jest też zarezerwować przynajmniej jeden regał. W innym wypadku wisząca półka nad biurkiem powinna równie dobrze spełnić tego rodzaju zadanie.
Gdzie kupić meble do biura?
Najprościej zakupy zrobić w sklepie internetowym z meblami. Zakupy przez Internet to wygodna alternatywa dla klasycznych salonów meblowych. Możemy na spokojnie zobaczyć dostępną ofertę w wielu wariantach i wybrać ten, który najlepiej będzie dopasowany do wnętrza firmowego. Przy większych zamówieniach internetowe sklepy meblowe mogą zaoferować rabaty, które z pewnością ucieszą każdego.