Czy wiesz co zrobić ze zużytymi tonerami i tuszami?

resajkling

Każdy toner czy tusz podlega zużyciu, wówczas musimy go wymienić na inny. W drukarkach laserowych cykl życia tonera jest dużo większy, jednak czy to będzie toner, czy tusz, przychodzi ta chwila, gdzie musimy zdecydować się na zastąpienie go innym uzupełnionym odpowiednikiem.

Oczywiście zużycie tuszu bądź tonera dużo zależy od tego ile każdego dnia drukujemy, jakiej jakości jest to druk, czy drukujemy w większości same drafty (drukowanie ekonomiczne), czy też drukujemy dokumenty w najwyższej dostępnej jakości, na tempo zużywania tuszu lub tonera wpływ ma też jakość podzespołów drukarki, są urządzenia które radzą sobie lepiej i gorzej, jedne drukują bardzo ekonomicznie oszczędzając każdą kropelkę atramentu, z kolei inne nie należą do oszczędnych i za każdym ukończeniem drukowania dodatkowo czyszczą głowice tracąc cenny dla nas atrament.

Zastanawiasz się co można zrobić ze zużytym tuszem lub tonerem? Czy jedyną myślą jaka przychodzi ci do głowy jest wyrzucenie starego pojemnika do kosza? Najprawdopodobniej tak właśnie jest, ale wiedz jedno, to nie jest optymalne rozwiązanie, w dalszej części artykułu powiemy dlaczego 🙂

Nie wyrzucaj zużytych materiałów eksploatacyjnych do kosza!

Dlaczego nie powinniśmy wyrzucać zużytych materiałów eksploatacyjnych do kosza? Wszelkie śmieci trafiają bezpośrednio na wysypisko śmieci, niestety zużyte tusze lub tonery zawierają w sobie resztki substancji chemicznych, które mogą przenikać do ziemi oraz do wód gruntowych. Wprawdzie wysypiska zgodnie z przepisami powinny być zabezpieczone ale w życiu różnie bywa i po drugiej stronie jest człowiek, który jest jednostką omylną i może wszystkiego nie dopilnować, przez co cierpi na tym nasze kochane środowisko naturalne.

Warto w tym miejscu dodać, że tonery i tusze zbudowane są z plastiku. Co to oznacza dla środowiska naturalnego? Niestety plastik jest jedną z tych rzeczy, które dla środowiska jest największym obciążeniem, nie tylko ze względu na jego wątpliwy skład, ale również jedną kluczową cechę – czas rozkładu, która dla tworzyw sztucznych może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy lat! Dużo nieprawdaż?

Mając na uwadze ten aspekt i inne postaraj się jednak nie wyrzucać zużytych tonerów czy tuszów do śmietnika, jest to najgorsze możliwe rozwiązanie, które prowadzi do degradacji środowiska w którym żyjesz. Pomyśl o swoich potomkach, dbaj o środowisko, aby Twoje dzieci mogły żyć w czystym i pozbawionym setek odpadów środowisku naturalnym.

Co możesz zrobić ze zużytymi tuszami lub tonerami?

Zużyte pojemniki po tuszu lub tonerze mogą być wykorzystane jeszcze raz. Na rynku bez trudu znajdziesz firmy, które skupują zużyte materiały eksploatacyjne, które następnie są regenerowane i ponownie wprowadzane do sprzedaży. Dlatego jeśli tylko masz możliwość sprzedaj zużyte pojemniki, a nawet oddaj je za darmo w punktach zbiórki, które dostępne są w firmach zajmujących się serwisowaniem sprzętu drukującego. Dzięki takiemu podejściu ochronisz środowisko naturalne, jak również zarobisz kilka złotych na pojemnikach.

3 Comments on “Czy wiesz co zrobić ze zużytymi tonerami i tuszami?”

  1. Jeśli ktoś ma pełno zużytych pojemników to w każdym większym serwisie są punkty zbioru można je wrzucić do kosza oni je albo wykorzystują ponownie jeśli są w stanie albo utylizują na własny koszt. Warto skorzystać żeby pojemników nie wyrzucać do lasu trzeba dbać o środowisko.

  2. Pojemniki teraz tanie jak barszcz nie idzie na nich zarobić sklepy nawet nie chcą ich za darmo 😀

    1. Czy ja wiem, są sklepy które cały czas mają w ofercie skupowanie zużytych tonerów i pojemników po tuszach. Chyba masz nieprecyzyjne informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *