Bezpieczne korzystanie z telefonu – pułapki i zagrożenia

ze smartfonem

Każdy powinien przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa użytkowania telefonu, bez względu na swoje umiejętności techniczne. Tylko wtedy będziesz mógł czuć się bezpiecznie. Jakich zasad warto przestrzegać? O tym dowiesz się w niniejszym artykule. Zapraszam do lektury!

Aktywuj blokadę ekranu

Po krótkim okresie bezczynności (na przykład po 30 sekundach) telefon powinien sam się zablokować. Blokuj w ten sposób nie tylko smartfon, ale również tablet i laptopa. To najprostszy sposób na powstrzymanie intruzów. Istotne jest również automatyczne zablokowanie telefonu po 10 nieudanych próbach logowania. Lepiej nie używać kodu PIN do blokowania ekranu. Jest najłatwiejszy do złamania. Lepsze będzie wymyślne hasło, wzór, odcisk palca lub skan tęczówki.

Chroń aplikacje

Musisz pamiętać, że błędy i luki w aplikacjach zawsze istniały, niezależnie od używanego systemu operacyjnego. Ważny jest sposób, w jaki go używasz i stosowane metody prywatności. Zawsze korzystaj z oficjalnych sklepów z aplikacjami, aby pobrać i zainstalować aplikację. Wyłącz opcję zezwalania na instalację aplikacji innych firm. Sprawdź także uprawnienia do zainstalowanych aplikacji. Jeśli coś nie jest w porządku, odmawiaj dostępu do żądanych aplikacji. Powinieneś sprawdzać aplikacje, zużywające najwięcej baterii, danych lub pamięci, aby zorientować się, czy jest coś tam podejrzanego. Zaktualizuj swoje aplikacje.

Widok aplikacji na smartfoniku

Zachowaj ostrożność podczas przeglądania stron internetowych

Zainstaluj narzędzie do blokowania reklam. Nie, nie dlatego, że reklamy są inwazyjne i zwodzące, ale dlatego, że mogą być wykorzystane przez cyberprzestępców. Pomocne może być blokowanie wyskakujących okienek, możesz łatwo to zrobić z poziomu przeglądarki. Zaleca się również wyłączanie obsługi JavaScript w przeglądarce mobilnej. Uważaj na to, gdzie dotykasz telefon, aby przypadkiem nie kliknąć w coś podejrzanego.

Strzeż się wyłudzania informacji

O wiele trudniej jest wykryć stronę phishingową na telefonie komórkowym niż na komputerze lub laptopie. Nie klikaj w krótkie, podejrzane linki, o które nie prosiłeś. Uważaj na załączniki, wysyłane na e-maila lub przez komunikator. Cyberprzestępcy mogą wykorzystywać techniki pishingowe do pobierania pieniędzy od Ciebie, kradzieży tożsamości i otwierania kont i kart kredytowych na Twoje nazwisko. Nawet najsilniejszy program antywirusowy nie chroni przed pishingiem i złośliwym oprogramowaniem. Dlatego ważne jest, aby nie klikać w linki, o które nie prosiłeś i nie wiesz dokąd prowadzą.

Aktywuj zdalny lokalizator urządzenia

Jeśli kiedykolwiek zgubisz smartfona lub ktoś Ci go ukradnie, najprostszym sposobem na jego zlokalizowanie będzie zainstalowanie dedykowanej aplikacji i upewnienie się, że opcja śledzenia jest zawsze włączona.

mapa na smartfonie

Aktywuj automatyczne tworzenie kopii zapasowych

Sprawdź, czy programy mają automatyczne kopie zapasowe w chmurze. Ta opcja jest dostępna dla wszystkich systemów operacyjnych, wystarczy ją włączyć (lub nie wyłączać, jeśli jest ustawiona domyślna). W przypadku zgubienia, zniszczenia lub kradzieży telefonu nie musisz obawiać się, że nie masz możliwości utworzenia kopii zapasowych wszystkich danych. Wszystkie aplikacje i dane będą automatycznie synchronizowane w chmurze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *